Pokrycia dachowe

W zakresie pokryć dachowych wydziela się szereg rozlicznych rodzajów wariantów dachowych. Wśród nich są przede wszystkim dachówki – nieco droższe niż inne warianty, ale za to bardzo wytrzymałe, odznaczające się walorami estetycznymi oraz niezawodnością. Do podstawowych wariantów zalicza się dachówkę mnich-mniszka. Jest to typ pokrycia dachowego, który składa się z dwóch standardowych rodzajów dachówek. Odznaczają się one między innymi kształtem podłużnym oraz profilem korytkowym. Mają nieco zwężający się kształt. Mniszki są umiejscawiane na łatach, te z kolei są skierowane w górę kantami bocznymi.
Ich montowanie jest bardzo proste, a wszystko za sprawą specjalnych zakładek, które znajdują się na krawędziach dachówek. Kolejnym rodzajem dachówek są dachówki karpiówki. Jest to bardzo klasyczny i zarazem wyjątkowo stary model dachówki, który stanowi typ dachówek ceramicznych. Jest to dachówka wąska oraz płaska. Wyróżnia się tym, że ma tak zwany nosek – nieco owalne, proste zakończenia. Jeszcze jednym rodzajem jest dachówka esówka, która ukazuje się przede wszystkim modelem bardzo wyróżniającym się swym oryginalnym przekrojem – na kształt litery S.
Są to dachówki holenderki. Mają szerokość zmienną. Są pokrywane emalią. Odznaczają się także zmienną długością krycia. Co więcej są bardzo szczelne, a także mają świetne odprowadzenie cieknącej z dachu wody. Dachówki tego rodzaju określa się często mianem dachówek przesuwnych. W zakresie rozstawu łat z kolei mowa o rozbieżności w zakresie wynoszącym od dwóch do czterech centymetrów. Dla tych, którzy liczą się z kosztami bardzo wartościowym wariantem są między innymi formy zastępcze wobec dachówek takie jak blachodachówki. Ich trwałość też jest duża, jednak nie da się ukryć, że różnica w cenie jest znacząco niższa, niż gdyby tak inwestować w klasyczne dachówki oryginalne, jakie uchodzą za najlepszą i wizualnie, i wytrzymałościowo formę pokrycia dachowego.