Drzwi

Drzwi

Istnieje szeroki wachlarz rozlicznych rodzajów drzwi. Wśród najpopularniejszych miedzy innymi klasyfikacja na cztery charakterystyczne odmiany zróżnicowane pod względem sposobu ich otwierania. I tak biorąc tenże czynnik pod uwagę, warto stwierdzić, iż wyróżniamy drzwi wahadłowe, a zatem takie, które zamykają się samodzielnie, poprzez ruch wahadłowy. W och obrębie znajduje się między innymi podział na drzwi wahadłowe jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe. Co do kolejnego rodzaju, to warto wspomnieć o drzwiach rozwieralnych, bardzo chętnie wybieranych przez konsumentów oraz często proponowanych przez firmy produkujące ten rodzaj stolarki drzwiowej.
Jest to model, jaki występuje w najszerszym wariancie kształtów, profili, odcieni kolorystycznych. Bogaty jest także zbiór rozlicznych typów materiałów wytwórczych, na jakie decydują się producenci tego typu drzwi. Warto także mieć na względzie fakt, iż w obrębie tych drzwi wydziela się drzwi lewe oraz drzwi prawe. Lewe są otwierane do siebie lewą ręką, zaś prawe, prawą – przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jeszcze czymś innym są pod względem konstrukcji drzwi przesuwne. Są one zbudowane z jednego skrzydła albo z dwóch skrzydeł przesuwanych na szynie.
Są także drzwi łamane, czyli inaczej zwane harmonijkowe oraz składane. Kiedy je otworzymy, składają się jak parawan. Tym samym zajmują wystarczająco miejsca, aby swobodnie przejść ale nie zagracają wolnej przestrzeni. Pod względem materiału konstrukcyjnego wyróżnia się z kolei drzwi drewniane, które są zdecydowanie najbardziej eleganckie i wytrzymałe, w szczególności te z drewna litego. Do tego mówi się też o drzwiach z drewna sklejanego z paru warstw. Co więcej istnieje na rynku szereg wielorakich odmian drzwi robionych z materiałów drewnopochodnych takich jak różnego typu płyty.
Przykładem są MDF, HDF, płyty wiórowe i pilśniowe. Generalnie skrzydła drzwiowe często są także oklejane poprzez zastosowanie specjalnych oklein. Kolejna kwestia to model drzwi kolorowych – na przykład różowe czy też błękitne, które są robione przede wszystkim z tworzywa sztucznego i pokrywane farbami akrylowymi. Drzwi dobrze jest zamontować dopiero wtedy, kiedy mamy odpowiednio obmyślone, w jakim typie będziemy mieć podłogi.